Biopsja fuzyjna


Biopsja fuzyjna prostaty to zaawansowana technika diagnostyczna, która łączy obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) z ultrasonografią (USG). Dzięki temu można precyzyjnie zlokalizować obszary podejrzane o raka w obrębie gruczołu krokowego i precyzyjnie pobrać z nich próbki tkanki do badania histopatologicznego.

Dlaczego wykonuje się biopsję fuzyjną?

Biopsja prostaty jest zalecana, gdy istnieje podejrzenie raka prostaty, szczególnie w przypadkach, gdy:

  • Wynik badania poziomu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty) jest podwyższony.
  • Wcześniejsze biopsje prostaty były negatywne, ale poziom PSA nadal pozostaje podwyższony.
  • Wyniki rezonansu magnetycznego wskazują na obecność obszarów podejrzanych o nowotwór.

Biopsja fuzyjna z dostępu przezkroczowego charakteryzuje się większą skutecznością i mniejszym ryzykiem infekcji w porównaniu do tradycyjnej biopsji przezodbytniczej (TRUSBx).

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

  1. Przygotowanie: Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje leki przeciwkrzepliwe, które zazwyczaj należy odstawić na 48 godzin przed procedurą (wymagana konsultacja lekarska celem ustalenia właściwego postępowania).
  2. Zabieg: Pacjent leży w pozycji “ginekologicznej”. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Wprowadza się sondę ultrasonograficzną do odbytnicy. Obrazowanie ultrasonograficzne jest następnie połączone z obrazem wcześniej wykonanego rezonansu magnetycznego, co pozwala na precyzyjną lokalizację obszarów podejrzanych o rozrost nowotworowy. Następnie, za pomocą cienkiej igły, pobierane są próbki tkanki z prostaty – zazwyczaj między 8 a 14 wycinków, w zależności od ilości opisywanych zmian w rezonansie magnetycznym.
  3. Po zabiegu: Zabieg trwa zwykle około 15-20 minut. Po biopsji pacjent może wrócić do domu, ale powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego i jazdy na rowerze, aby uniknąć tworzenia się krwiaka podskórnego w miejscu wkłuć.

Ryzyko i możliwe powikłania

Biopsja fuzyjna prostaty jest bezpieczną procedurą, ale jak każdy zabieg, może wiązać się z pewnym ryzykiem powikłań:

  • Trudności w oddawaniu moczu: Ryzyko jest niewielkie, przeważnie tylko u pacjentów, u których pierwotnie występuje łagodny rozrost stercza (BPH), wtedy z powodu obrzęku tkanek trudności w oddawaniu moczu mogą się tymczasowo pogłębić.
  • Krwawienie: Możliwa jest obecność krwi w moczu lub nasieniu, które zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.
  • Dyskomfort: Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort lub ból w okolicy odbytu po zabiegu.

Wyniki biopsji

Wynik histopatologiczny biopsji jest zazwyczaj dostępny w ciągu około 4 tygodni do odebrania w Sekretariacie Oddziału Urologii (tel 85 748 82 34). Po odebraniu wyniku należy zgłosić się do Poradni Urologicznej celem omówienia wyniku z Lekarzem Prowadzącym oraz ustalenia dalszych kroków w sprawie leczenia lub diagnostyki.

Kontakt

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego, skontaktuj się z naszym zespołem medycznym.

Jak umówić się na biopsję fuzyjną?

Aby umówić się na biopsję fuzyjną należy mieć skierowanie do poradni urologicznej oraz dostarczyć płytę oraz opis badania rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego (MRI) do Sekretariatu Oddziału Urologii:

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
2 piętro w głównym budynku szpitala przy ul. Skłodowskiej 25
tel. 85 748 82 34

Dbamy o Twoje zdrowie!

Scroll to Top